سئو تکنیکال چیست؟

در سئو تکنیکال چه مواردی در نظر گرفته می شود؟

در مقالات قبلی درباره مراحل سئو سایت صحبت کردیم . این مراحل شامل سه دسته سئو تکنیکال، بازاریابی محتوا و لینک سازی هدفمند بودند. در این مقاله می خواهیم به توضیحاتی درباره سئو تکنیکال بپردازیم. در سئو تکنیکال مواردی چون سرعت لودشدن سایت ، سازگاری با انواع نمایشگرها همانند موبایل و غیره (ریسپانسیو بودن) ، ایندکس شدن صفحات و درک محتوای وب سایت در گوگل ، پیروی آدرس های URL از یک ساختار سلسله مراتبی ، استفاده از نقشه سایت و کاهش کدهای وضعیت ۴xx و ۳xx در صفحات بایستی در نظر گرفته شود . در این جا نگاهی اجمالی به هریک از این موارد خواهیم داشت. در واقع توجه به هریک از موارد گفته شده در سئو تکنیکال باعث افزایش رتبه سایت در گوگل خواهد شد.

• سرعت لود شدن یک وب سایت

اگر وب سایت تان دارای سرعت پایین بارگذاری است به این معنا است که رتبه خوبی در گوگل نخواهید گرفت. برای بررسی آن می توانید از Page Speed Insights گوگل استفاده کنید. این سایت سرعت سایت شما را بررسی کرده و به شما می گوید که سرعت سایتتان چگونه است. برای افزایش سرعت سایت بایستی به بهینه سازی کد ها، تصاویر و فایل های ویدئویی بپردازید.

• ریسپانسیو بودن وب سایت

ریسپانسیو بودن بسیار برای گوگل حائز اهمیت است. در صورتی که وب سایت تان در گوشی های موبایل به درستی نمایش داده نمی شود مسلماً رتبه خوبی را در گوگل نخواهید گرفت . برای تست کردن آن می توانید از ابزار Google Mobile Test کمک بگیرید. این ابزار به شما نشان می دهد که آیا وب سایت تان ریسپانسیو است یا خیر.

• ایندکس شدن صفحات و درک محتوای وب سایت در گوگل

برای آن که صفحات وب سایت شما در پایگاه داده گوگل ثبت شود (ایندکس)، بات های جستجوگر گوگل بایستی لینک های وب سایت شما را پایش کنند تا پس از آن ، آنها را در ایندکس خود که در واقع مغز گوگل است ثبت کند. بات های جستجوگر گوگل از طریق لینک ها پی به وجود صفحات جدید و یا به روز رسانی ها می شوند. برای آنکه مطمئن شوید آیا ربات های گوگل به وب سایت شما سر خواهند زد یا نه بایستی قابلیت پایش را در آن بررسی کنید. شما می توانید بااستفاده از فایل Robots.txt امکان پایش برخی از صفحات را به ربات ها داده و آنها را از پایش برخی دیگر منع کنید.

• کاهش کدهای وضعیت ۴xx و ۳xx

کدهای ۳xx برای تغییر مسیرجاری یا مسیر درخواست شده استفاده می شود. کدهای ۴xx مربوط به خطای Http است مثلاً ورود کاربر به صفحه ای که وجود خارجی ندارد. بایستی صفحاتی را که دارای چنین وضعیتی هستند کاهش دهید زیرا که وجود این صفحات باعث سردرگمی گوگل می شود.

• پیروی آدرس URL از یک ساختار سلسله مراتبی

آدرس های URL بایستی دارای یک ساختار سلسله مراتبی بوده و ارتباط نزدیکی با دسته موضوع اصلی خود داشته باشد. همچنین استفاده از کلمات کلیدی درآدرس ها بسیار مهم است.

• نقشه سایت

استفاده از نقشه سایت به ایندکس بهتر صفحات سایت کمک می کند. نقشه سایت یک فایل متنی است که حاوی تمامی آدرس های موجود در وب سایت است. نقشه سایت همچنین می تواند شامل متا دیتا و یا اطلاعات اضافی در مورد لینک های سایت همانند آخرین برروز رسانی ها ، میزان اهمیت آنها و ارتباط آن ها با دیگر لینک ها و صفحات باشد.