الگوریتم رنک برین و یا رتبه بندی با هوش مصنوعی چیست؟

الگوریتم رنک برین چیست؟ و چگونه عمل می کند؟

استفاده از الگوریتم رنک برین (Rank Brain) و یا رتبه بندی با استفاده از هوش مصنوعی توسط گوگل در اکتبر ۲۰۱۵ تأیید شد و از آن به عنوان سومین فاکتور مهم در رتبه بندی گوگل نام برده شد. این الگوریتم بر مبنای یاد گیری مداوم است. به این صورت که براساس رفتار کاربران در فضای وب به وب سایت ها رتبه می دهد. در اینجا به بررسی این الگوریتم و فاکتورهایی موثر در آن همانند زمان حضور کاربر در صفحه (Dwell Time) و CTR می پردازیم.

فرض کنید که شما عبارتی همانند “سئو چیست؟” را در گوگل جستجو کنید و در لیست نتایج گوگل برروی مقاله “سئو سایت چیست؟” متعلق به وب سایت فرتاک کلیک می کنید در همین میان گوگل در حال آنالیز کردن رفتار شما است. در صورتی که همان عبارت و یا عبارت مشابهی را در گوگل جستجو نکنید به این معنا است که شما توانسته اید پاسخ خود را در این صفحه پیدا کنید و در نتیجه گوگل برای صفحه مورد نظر امتیاز مثبت در نظر می گیرید و در صورتی که این وضعیت تکرار شود، جایگاه و رتبه آن را در نتایج گوگل ارتقاء می دهد.

و اما نقطه مقابل آن زمانی است که کاربر عبارتی را جستجو می کند و برروی وب سایتی در نتایج گوگل کلیک می کند که در رتبه اول گوگل قرار گرفته است اما پس از مدت زمانی کوتاه باز به صفحه جستجوی گوگل رفته و همان عبارت را وارد می کنند. این رفتار کاربر برای گوگل بدین معنااست که محتوای وب سایت برای کاربر رضایت کننده نبوده است و در نتیجه گوگل می تواند نتایج جستجو را دستخوش تغییرات کند.

زمان حضور کاربر در صفحه (Dwell Time)

همان طور که توضیح داده شد زمان حضور کاربر در یک صفحه برای گوگل اهمیت دارد. اما نحوه ی ورود کاربران به صفحه مورد نظر در صورتی که به صورت مستقیم و یا از طریق یک وب سایت دیگر (بک لینک) باشد در الگوریتم رنک برین تأثیر گذار نخواهد بود. اما تنها درصورتی که از طریق لیست نتایج جستجوی گوگل وارد یک وب سایت شوید، گوگل زمان حضورتان در آن صفحه را تا زمانی که مجدداً در گوگل همان عبارت و یا عبارتی مشابه را جستجو کنید، به عنوان معیاری مهم در رتبه بندی صفحه و سایت در نظر می گیرد و این زمان به عنوان Dwell Time شناخته می شود. مطالعات اینترنتی نشان می دهند که کاربران به طور متوسط حدوداً سه دقیقه و ۱۰ ثانیه برروی صفحات ارزشمند وقت می گذارند و احتمالاً در این مدت به مطالعه آن می پردازند.

تعداد کلیک ها نسبت به مشاهده (CTR)

در صورتی که عبارت “سئو سایت” توسط کاربر در گوگل روزانه ۱۰ بار جستجو شود و در این میان این عبارت توسط صفحه شما دوبار کلیک بخورد مقدار CTR شما ۲۰ درصد خواهد بود. گوگل هیچ گاه به صورت مستقیم به نقش CTR در نتایج جستجو نمی پردازد اما در بازه های زمانی مقدار CTR سایت ها را بررسی می کند و در صورتی که سایت شما CTR کمتری نسبت به دیگر رقبا داشته باشد مسلماً از احتمال ظهور آن در صدر نتایج جستجو می کاهد. پس بایستی همواره درصدد باشید تا CTR سایتتان را افزایش دهید.