بازاریابی ایمیل یا ایمیل مارکتینگ چیست و چه مزیت هایی دارد؟

بازاریابی ایمیل چیست؟

سالها پیش هنگامی که برای اولین بار ایمیل های ناشناس را در صندوق دریافتی یاهو مشاهده می کردیم با نگرانی و به خاطر ترس از هک شدن آنها را حذف می کردیم و یا به عنوان اسپم علامت گذاری می کردیم. اینها همه نتایج ارسال ایمیل های بدون هدف ازطرف یک صاحب کسب و کار بود که تنها با خرید لیستی از ایمیل های کاربران اقدام به ارسال ایمیل های انبوه می کرد. اینگونه ایمیل ها نه تنها هیچ سود و فایده ای برای مالک کسب و کار نداشت بلکه باعث بی اعتمادی هرچه بیشتر افراد می شد زیرا شخص ناخواسته و بدو ن اطلاع قبلی ایمیل ناشناسی را در صندوق دریافتی خود مشاهده می کرد. از گذشته تا به حال از ایمیل به عنوان ابزاری برای رونق کسب و کارها استفاده شده است. در واقع ایمیل مارکتینگ به معنای استفاده از ایمیل جهت پیشنهاد کالاها و خدمات ارائه شده به گروهی از افراد است. این افراد معمولاً مشتریان فعلی و یا بالقوه هستند. و این گونه ایمیل ها دارای محتوای تبلیغاتی بوده که می توانند شامل متن، تصاویر و فایل های ویدئویی باشند. در واقع بازاریابی ایمیل یا ایمیل مارکتینگ به عنوان شاخه ای از دیجیتال مارکتینگ و یا بازاریابی دیجیتال محسوب می شود.

در ابتدای ایجاد ایمیل شرکت ها آن را به عنوان ابزاری جهت معرفی کالاها و خدمات خود یافتند و صندوق های ایمیل پر شد از ایمیل های ناخواسته . پس از آن درسال ۱۹۸۸ قانونی وضع شد که در آن به کاربران این اختیار را می داد که از دریافت ایمیل های که با هدف ایمیل مارکتینگ ارسال می شد، انصراف بدهند.

در سال ۲۰۰۳ قانون دیگری وضع شد که طبق آن گیرنده ایمیل حق دارد فرستنده ایمیل را ازارسال مجدد ایمیل باز دارد. در سال ۲۰۰۸ به گیرندگان ایمیل این حق داده شد که به اسپم بودن یا نبودن یک ایمیل رأی بدهند. در آن زمان صاحبان کسب و کارمتوجه شدند که حجم وسیعی از ایمیل ها نه تنها توسط گیرندگان خوانده نمی شود بلکه حتی وارد صندوق ایمیل آنها هم نمی شود. بنابراین بر دو مورد مرتبط بودن ایمیل به گیرنده و ارسال به موقع آن بیشتر تمرکز کردند.

همانطور که اشاره شد تجربیات نشان می دهد که در بازاریابی ایمیل ، نبایستی به دنبال خرید لیست ایمیل کاربران در فضای وب باشید. این کار ساده ترین و بی فایده ترین راهی است که می توانید انجام دهید و فقط وقت خود را بیهوده هدر دهید. زیرا ایمیل ارسال شده شده یا خوانده نخواهد شد یا حذف شده و یا به عنوان اسپم علامت گذاری می شود. همیشه در این نوع بازاریابی بایستی به دنبال لیست هدف مندی از کاربرانی باشید که علاقمند به حوزه کسب و کاری شما به هر دلیلی هستند.

ایمیل مارکتینگ مزایایی دارد که از آن جمله می توان به موراد زیر اشاره کرد:

• سریع و ارزان:

اگر بخواهیم با دیگر روش های بازاریابی مقایسه کنیم این روش سریع تر و ارزان تر است. تنها به یک آدرس ایمیل و یک لیست از دریافت کنندگان نیاز است.

• آگاهی از رفتار گیرنده:

برخی سرویس دهنده های ایمیل این امکان را فراهم کرده اند که فرستنده می تواند اطلاعات در مورد رفتار گیرنده دریافت کند. در نتیجه فرستندگان می توانند با استفاده از این سرویس ها رفتار گیرندگان را تجزیه و تحلیل کنند.

• هدف گیری مستقیم مشتریان:

در این نوع بازیابی می توان ایمیل را تنها به یک مشتری و یا دسته ای از مشتریان ارسال کرد که خرید های قبلی داشته اند و یا قبلاً ازسرویس های ارائه شده استفاده کردند و یا حتی دسته ای از مشتریان که علاقمند به دریافت آفرها هستند. این مورد را می توانید در بسیاری از وب سایت ها امروزه مشاهده کنید که کاربران با عضویت در یک سرویس تنها از اخبار به روز و افرهای مرتبط با آن ایمیل دریافت می کنند.

در این مقاله به ایمیل مارکتینگ و مزایای آن به عنوان یکی از شاخه های دیجیتال مارکتینگ پرداختیم تا کاربران بتوانند دید گسترده تری نسبت به آن پیدا کنند. در ادامه درباره استراتژی های موثر در بازاریابی ایمیل صحبت خواهیم کرد. مجموعه راهکارهای ارائه شده به شما کمک خواهد کرد که بتوانید ایمیل مارکتینگ موفق تری را داشته باشید.