بک لینک چیست و چگونه برسئو تأثیر گذار است؟

بک لینک چیست؟

ایجاد لینک های داخلی و خارجی برسئو سایت تأثیر گذار هستند. مرتبط سازی صفحات داخلی یک سایت از طریق لینک سازی داخلی انجام می شود. که درصورتی که به درستی انجام شود می تواند در افزایش رتبه سایت بسیار تأثیر گذار باشد. اما لینک سازی خارجی یا ایجاد بک لینکها زمانی است که کاربر با کلیک برروی متن یا تصویری در سایت دیگری به سایت شما هدایت می شود. در واقع هرچه سایت های معتبرتری به سایت شما لینک داده باشند رتبه شما در جستجوهای گوگل بالاتر خواهد بود.

درسال ۱۹۹۰ با طرح الگوریتمی به عنوان پیج رنک ، سایت هایی که تعداد بک لینکهای بیشتری داشتند رتبه بالاتری هم در گوگل دریافت می کردند. این الگوریتم گوگل باعث شد تا مدیران وب سایت ها و متخصصین سئو از این نکته استفاده کنند و به دنبال راهی برای داشتن بک لینکهای بیشتر باشند. در نتیجه اقدام به خرید بک لینکها و تبادل لینک کردند تا جایگاه خود را درگوگل افزایش دهند.

درنتیجه رواج خرید و تبادل لینک ها، گوگل الگوریتمی به نام پنگوئن ارائه داد. با استفاده از این الگوریتم بک لینکهای خریداری شده قابل شناسایی هستند و گوگل سایت هایی را که از این روش برای افزایش تعداد بازدید خود استفاده می کنند جریمه می کند. در ادامه گوگل الگوریتم پیج رنگ را حذف کرد و سعی کرد تا وابستگی رتبه سایت به بک لینک را به حداقل ممکن برساند.

درساخت بک لینکها توجه به متن لینک یا انکر تکست اهمیت دارد. بک لینکها بایستی حاوی عبارت هدف همانند دیجیتال مارکتیگ و یا نام برند شما همانند فرتاک نگاه آسیا و یا ترکیب هردو به عنوان مثال دیجیتال مارکتینگ فرتاک نگاه آسیا باشد. پس سعی کنید بک لینک خود را هدفمند بسازید تا تأثیر منفی بر سئوی سایت نداشته باشد.

از دید گوگل بک لینکهایی که از سایت های مختلف به سایت شما زده می شود ارزش یکسانی نخواهد داشت. اعتبار این بک لینکها با توجه به موراد زیر تعیین می شود.

۱. اعتبار دامنه

هرچه دامنه وب سایتی که از آن بک لینک دریافت می کنید معتبر تر باشد بک لینک شما هم از اعتبار بیشتری برخوردار است.

۲. اعتبار صفحه

ممکن است صفحه ای که از آن بک لینک دریافت معتبر نباشد. اعتبار یک صفحه معمولاً ازطریق لینک سازی داخلی سایت به آن صفحه و لینک های خارجی که مستقیماً به همان صفحه لینک می شود تعیین می شود. برای بررسی اعتبار دامنه و صفحه می توان از ابزارهای مختلفی همانند Serpchecker و open site explorer استفاده کرد.

۳. تعداد بک لینکها در دامین و یا صفحه

معمولاً وب سایت هایی که بک لینک می فروشند و در زمینه ساخت آگهی فعالیت دارند به سایت های دیگری غیر از سایت شما هم لینک خارجی می فروشند. در نتیجه هرچه تعداد بک لینکها در یک دامین و یا صفحه بیشتر باشد ارزش و اعتبار بک لینکهای آن کمتر خواهد شد.

۴. ارتباط موضوعی میان سایت شما و سایت لینک دهنده

درصورتی که میان سایت شما و سایتی که از آن بک لینک دریافت می کنید ارتباط موضوعی وجود نداشته باشد گوگل برای آن بک لینک ارزشی قائل نخواهد شد. ولی درصورتی که باهم ارتباط موضوع داشته باشند گوگل به آن اعتبار بیشتری می دهد.

۵. محل قرارگیری بک لینکها

اینکه لینک های خارجی در کجای وب سایت قرار بگیرند از دید گوگل اهمیت دارد. آنها می توانند در قسمت محتوای صفحه باشند و یا در سایدبار و فوتر قرار گیرند. بهترین محل قرارگیری این لینک ها در محتوای صفحه است و وجود آنها در قسمت سایدبار و فوتر باعث می شود تا آنها در هرصفحه تکرار شوند و درنتیجه احتمال تشخیص خریداری شدن آن توسط ربات های گوگل و جریمه شدن سایت وجود دارد.
دراین مقاله در مورد بک لینکها، ویژگی ها و اهمیت آنها توضیح داده شد. توجه به رعایت استانداردهای گوگل و نکات مهم و مورد توجه گوگل درمورد لینک های داخلی و خارجی می تواند در سئو سایت و رتبه بندی آن توسط گوگل تأثیر گذار باشد. پس سعی کنید در هنگام ایجاد لینک های داخلی و خارجی به موارد ذکر شده توجه داشته باشید تا بتوانید جایگاه بهتری را درنتایج گوگل بدست آورید.