لینک سازی داخلی چیست؟

لینک سازی داخلی چیست؟

لینک سازی داخلی به معنای ارتباط دادن صفحات موجود در یک وب سایت از لحاظ مفهومی و محتوایی به یکدیگر است. در صورتی که این را به درستی انجام دهید توانسته اید به صفحات موجود دروب سایتتان اعتبار بخشیده و آنها را به درستی معرفی کنید. درواقع در صورتی که در یک وب سایت اصول سئو تکنیکال رعایت شده و محتوای ارزشمندی نیز تولید شود و درکنار آن لینک سازی به درستی انجام شود آن سایت می تواند جایگاه مناسبی در نتایج جستجوی گوگل داشته و نیازی به ایجاد بک لینک نداشته باشد.

در واقع ربات های گوگل هنگام وارد شدن به یک صفحه لینک های آن را بررسی می کنند و ازاین طریق به ارتباط میان صفحات پی می برند و صفحات پراهمیت را شناسایی می کنند. ارزش لینک ها در یک صفحه براساس متن لینک شده (انکر تکست) سنجیده می شود. در واقع گوگل از لینک های داخلی برای شناسایی صفحات جدید استفاده می کند.

اگر اینگونه تصور کنیم که صفحه ی جدیدی ایجاد کرده ایم که از هیچ یک از صفحات داخلی هیچ لینکی برای آن وجود ندارد و در نقشه سایت هم لینکی برای آن در نظر گرفته نشده است هیچ گاه گوگل به وجود این صفحه جدید پی نخواهد برد. این گونه صفحات از نظر گوگل صفحه یتیم یا orphan page هستند. در واقع صفحات جدید زمانی در گوگل دیده می شوند که از صفحات ایندکس شده لینکی به آن ها داده شود.

معمولاً لینک سازی داخلی در یک وب سایت هنگامی که مطلبی را منتشر می کنیم به صورت اتوماتیک اتفاق می افتد. به این معنا که در بخش هایی از وب سایت به طور اتوماتیک لینک داخلی به ان مقاله یا مطلب ایجاد می شود. این گونه فضاها عبارتند از صفحه اصلی سایت، صفحاتی که مقالات براساس دسته بندی موضوعی قرار می گیرند و در بخش مقالات مرتبط. در هریک از این فضاها معمولاً یک لینک داخلی به آن مقاله و یا مطلب منتشر شده وجود دارد. اما این لینک سازی داخلی معمولاً با ورود مقالات جدید و به مرور زمان از بین می رود پس بهترین نوع لینک سازی داخلی استفاده از مقالات موجود برای لینک دادن به مقاله جدید است. با این روش ارزش و اعتبار صفحات جدید به مرور و با اضافه شدن صفحات و مقالات جدید از بین نمی رود.

استفاده از مقالات موجود برای لینک سازی به مقالات جدید

در لینک سازی داخلی بایستی محتوا را دسته بندی کرده و تنها مطالب مرتبط به هردسته را به یکدیگر لینک بدهیم. تصور کنید که در و بسایت شما ۶ دسته بندی اصلی وجود دارد. هریک از این دسته بندی ها دارای یک مقاله اصلی است. بنابراین در منوی اصلی سایت هریک از این ۶ دسته بندی به مقاله اصلی خودش لینک داده می شود. حال مقالات جدیدی که انتشار داده می شوند در دسته مرتبط با خود قرار می گیرند و ازطریق مقاله اصلی خودش معرفی و لینک داده می شود. این سلسله مراتب همواره برای دیگر مقالات نیز ادامه می یابد . به عنوان مثال تصور کنید که مقاله “سئو سایت چیست؟” به عنوان مقاله اصلی معرفی می شود و منوی اصلی سایت به نام “سئو سایت” به آن لینک داده می شود. حال می خواهیم مقاله ای با عنوان “سئو سایت شامل چه مراحلی می شود” را در سایت ارسال کنیم. در این جا بایستی مقاله جدید را با استفاده از ایجاد لینکی در مقاله اصلی معرفی کرد. پس در مقاله “سئو سایت چیست؟” متنی با عنوان “مراحل سئو سایت” اضافه می کنیم که به مقاله جدید لینک شود. این متن لینک شده انکر تکست (anchor text) نامیده می شود. بدین ترتیب گوگل از طریق مقاله ایندکس شده “سئو سایت چیست؟” به وجود یک مقاله جدید و یک لینک جدید پی برده و آن را هم ایندکس می کند.

نکته دیگری که در لینک سازی داخلی بایستی به ان توجه داشت آن است که آیا لینک ایجاد شده برای کاربر مفید است و به وی در هرچه درک بهتر مطالب کمک می کند. این نکته برای گوگل بسیار حائز اهمیت است.

درصورتی که بتوانید لینک سازی داخلی را به درستی انجام دهید سایت شما درگوگل رتبه و جایگاه بهتری دریافت می کند و بدین ترتیب در معرض دید کاربران وب قرار خواهید گرفت. با افزایش بازدیدها از وب سایتتان کسب و کارتان نیز رونق خواهد گرفت.