چه زمانی باید از خودکارسازی ایمیل مارکتینگ استفاده کرد؟

رایج ترین موارد استفاده از خودکارسازی ایمیل مارکتینگ

در مقاله قبلی در این مورد صحبت کردیم که چرا باید از اتوماسیون ایمیل مارکتینگ استفاده کنیم و این روش چه محاسنی دارد و چگونه به کسب و کار ما کمک می کند تا هرچه سریع تر به اهداف کاری خود برسیم. در اینجا می خواهیم موضوع را اینگونه ادامه دهیم که درچه مواردی و در واقع چه زمان هایی می توانیم از اتوماسیون در بازاریابی ایمیل استفاده کرد. در نظر داشته باشیم که ارسال ایمیل های مکرر و در بازه های زمانی کوتاه مدت که هیچ ربطی به علاقمندی کاربر و مشتری نداشه باشد می تواند تأثیرات منفی را به همراه داشته باشد. از رایج ترین موارد استفاده از خودکارسازی ایمیل مارکتینگ می توان موردهای زیر را نام برد.

۱. هنگامی که کاربری در وب سایت شما ثبت نام می کند می توانید ایمیلی حاوی متن خوشامدگویی برای او ارسال کنید. در این ایمیل می توان همزمان کاربر را از خدمات و سرویس های موجود در وب سایت مطلع کرد و یا شبکه های اجتماعی خود را به او معرفی کنید. خلاصه به گونه ای ارتباط خود با وی را ادامه دهید.

۲. می توانید تنظیمات ارسال ایمیل خودکار را به گونه ای انجام دهید که در صورتی که کاربری در سایت شما فعالیت خاصی انجام می دهد، به عنوان مثال در نظرسنجی شرکت می کند، فایلی را دانلود می کند و یا برروی لینکی خاص کلیک کند ایمیلی خودکار برای وی ارسال شود.

۳. درصورتی که کاربر در وب سایت شما خریدی را انجام می دهد می توانید پس از خرید ایمیل تشکر را برای آنها ارسال کنید. در این ایمیل می توان لیستی از محصولات مرتبط با خرید انجام شده را پیشنهاد داد.

۴. درصورتی که سایت شما ، سایت آموزشی باشد می توان در صورت به روز رسانی سایت محتواهای جدید شامل مقالات و ویدئوهای جدید را به صورت خودکارکاربران در حوزه علاقمندی آنها ارسال کرد.

۵. می توانید درزمان های خاص و به مناسب های گوناگون همانند تاریخ تولد و یا اعیاد به کاربران ارسال ایمیل به صورت خودکار انجام دهید.

از دیگر روش هایی که می توانید براساس آن ارسال ایمیل خودکار انجام دهید دسته بندی مخاطبین تان است. شما می توانید مخاطبین تان را براساس سن ، جنسیت و نوع علاقه مندی و موارد دیگری به دسته های مختلفی تقسیم کنید. معیارهای تقسیم بندی مخاطبان شامل موراد زیر است که در اینجا به توضیح تعدادی از آنها می پردازیم.

جمعیت مخاطبان: هنگامی که کاربران در وب سایت شما ثبت نام می کنند از اطلاعات دریافت شده از آنها می توانید دسته بندی های مختلفی را انجام دهید. به عنوان مثال درصورتی که شما فروشنده لباس هستید جنسیت کاربران برای شما مهم است. هرچه اطلاعات بیشتری در هنگام ثبت نام از کاربران دریافت کنید دسته بندی های مختلفی را می توانید داشته باشید. اما میزان اطلاعات به حدی نباشد که برای کاربر خسته کننده باشد.

نظرسنجی: برای آنکه بتواند اطلاعات بیشتری در مورد مخاطبین تان به دست آورید میتواند از نظرسنجی ها کمک بگیرید. از برنامه های تشویقی استفاده کنید تا کاربران را ترغیب کنید نظرسنجی ها را پرکنند.

میزان فعالیت کاربران: در این نوع دسته بندی می توانید کاربران را به دودسته فعال و غیر فعال تقسیم بندی کنید. و با استفاده از راهکارهایی سعی کنید کاربرهای غیر فعالتان ، فعال شوند.

وضعیت جغرافیایی: این نوع دسته بندی برای کسب و کارهایی که در مناطق جغرافیایی متفاوتی قرار گرفته اندو دارای شعبه های مختلفی هستند به کار میرود. شما می توانید بااستفاده از این نوع دسته بندی گروه های مختلف ایجاد کنید و برای هرگروه سیاست های ارسال ایمیلی متفاوتی را دنبال کنید.

سعی کنید با درنظرگیری مجموعه این موارد در خودکارسازی ایمیل مارکتینگ دسته های هدفمندی از مخاطبین را ایجاد کنید و ایمیل های تبلیغاتی مرتبطی را درزمان های مناسب برای کاربران ارسال کنید تا بتوانید آنها را به مشتریان دائم کسب و کار خود تبدیل کنید.